E-SHOP LÁTEK a KLUBU MODERNÍCH QUILTŮ k centrálním stránkám Pepitty: www.pepitta.cz
CZK

Y-BLOČKY nejenom na BORDURU / další možný "pás" pro bordurový quilt

20.07.2023

Další naše bordura je velmi snadná, její jednotlivé dílky (Y-bločky/čtverečky) bývají součástí mnoha patchworkových vzorů (větrníky apod.), ba z ní lze našít celé velké quilty. Nám stačí zkušební kousek, abyste borduru vyzkoušely i obohatily náš postupně šitý BORDUROVÝ SAMPLER o dalšího krásného hada. A tento umí být extra krásný. 

POSTUP JE SNADNÝ, UMÍTE-LI OBYČEJNÉ PŮLENÉ ČTVEREČKY: 

- Nejprve nachystáte ze 2 menších čtverečků PŮLENÉ ČTVEREČKY a ty pak absolutně stejně "oženíte" se čtverci látek. Až nově sezdané páry rozříznete v úhlopříčkách, máte hned 4 Y-ČTVEREČKY, tj. jednu celou formaci. Pro borduru Vám stačí i třeba jenom 3 takové formace. Užijte si šití. Vzorně jsem Vám pro jistotu vše sepsala do PDF, ať nic neopomenete. 

Které rády bádáte v zákonitostech patchworku, pak můžete počítat se mnou (jinak máte v návodu míry pro různé bordury sepsané). Ve fialovém písmu tedy "kulturní vložka pro počtářky": 

VELIKOST Y-BLOČKU/ČTVEREČKU V UŠITÉM QUILTU: X palců

Chystám ČTVEREČKY NA BORDUROVÉHO HADA: X + 1/2 palce na švy + 3/8 palce na šití podél úhlopříčky. 

A na PŮLENÉ ČTVEREČKY potřebuji k těm hadovým přidat zase 3/8, protože je tam zase úhlopříčka, tj. X + 1/2 + 3/8 + 3/8 = X + 10/8 = X NAVÝŠENÉ O JEDEN PALEC a 2/8 a protože jde zlomek vydělit dvojkou, tak platí X NAVÝŠENÉ O 1 PALEC A 1/4. 


Nejde počítat? Nevadí. Máte vše nachystané rovnou k řezání i bez počtů ve svém PDF souboru. Užijte si šití!