E-SHOP LÁTEK a KLUBU MODERNÍCH QUILTŮ k centrálním stránkám Pepitty: www.pepitta.cz
CZK

VOLNÉ PROŠÍVÁNÍ

05.04.2023

.... na sklonku dne celodenní fuška a slíbený extra vyčleněný článek pro prošívání. 2 hodiny špendlení (úterý) + 6 hodin nonstop prošívání (středa od jedné do sedmé - tímto se omlouvám, že dělám celý den mrtvého brouka a článek zakládám až teď v devět, ale chtěla jsem to mít stůj co stůj  hotové :-)) + 1,5 luxování mega báječného vatelínu z Polytexu (deka měkká, poddajná, i se ten vatelín výborně prošíval, ale v životě mi žádný "nezasvinil" deku, natož takhle; nikdy více!) ..... no a něco padlo na natáčení videí, která jsou tu za chvilku taky. Němá videa jsou stáčená během práce samotné. 

... jak jsem kdysi nezmínila, že se používají spínací špendlíky, šila Kačenka B. s běžnými. Nechtějte vidět její ruce!!!! Takže běžné špendlíky fakt neee!!!

Když dojdou špendlíky, lze vždycky natáhnout ruční jehlu dlouhou nití a všechny tři vrstvy k sobě prostehovat (i třeba 5 cm dlouhé stehy namísto 1 špendlíku, nebo cca 8 x 8 cm kříže po celém quiltu; po došití deky tyto pomocné stehy odstraníte). 


VIDEA Z LEGRACE NA PLACE ... všechno vzorně vyslechněte a pak hurá do boje. Nejprve za vyladění stroje (jsem k ruce a vyřídím komentáře zde níže nebo maily obratem, když to půjde, jinak do pár hodin nejdéle), pak už odvážně šít. 

A k tomu Vám řeknu svou zkušenost z kdysi dávna - prostě jsem měla do časopisu krásný quilt z volných křivek a současně jsem v životě neprošívala volně. Tlak patchworkářek, které mě měly rády jako ..., prostě převelice, obrovský, protože "tak se ukaž nádhero" :-)) a nádheře nezbylo, než to dát. Bez tréninku, bez času navíc, bez záložního topu atd. musel vyjít hned ten první. A vyšel. Prošívala jsem do meandrů, které Vám dávají možnost celkem statečně přehazovat ty hory všeho vlevo vpravo, aniž u toho vypotíte hektolitry sprostých slov. Quilt slouží mým rodičům dodnes a dodnes považuji to prošití za OK. Nesmíte brát každou chybu jako fatální. Těch bude! Musíte se těšit a povzbuzovat. Bez toho prošívání nebaví a quiltem, kterým začnete i skončíte. To je škoda. Quilty umí být, na rozdíl od kupy jiného šití, příběh. Malá kronika dnů, pocitů a zážitků. Vždycky spojovaly generace a těm dalším nechávaly malá i velká poselství. A jestli jsou nebo nejsou skvěle prošité, to ten jejich příběh neovlivní. 

Držím palce, jsem kdykoliv k ruce a těším se na Vaše příběhy.