E-SHOP LÁTEK a KLUBU MODERNÍCH QUILTŮ k centrálním stránkám Pepitty: www.pepitta.cz
CZK

SCRAP QUILT z inspirace, co Vás chytil za srdce a malé pozdravení ve volném týdnu

25.04.2023

Dneska inspirace pro radost a na základě minulého povídání NÁVRH A EXPRES POSTUP pro scrapový quilt, který se Vám v inspiraci líbil, že šel ušít z kupy zbytků všeho druhu. Další pak připravím na čtvrtek, že se líbil tuze moc ještě jeden. Ono mi to chtě nechtě chvilku trvá, než to trošku popáchám do podoby z náhledu. 

Vyvedla jsem Vám to barevně jako samé zbytky atd., ale on ten quilt jistou logiku má --- a tu jsem pro změnu zdůraznila na tom růžovo žlutém náhledu, abyste ji v tom lépe odhalily. Snad to pomůže. Máte tam i míry, co jak velké krájet .... je to velmi snadný quilt. Velikost jsem přizpůsobila přání Ilonky a také logice těch bločků, které potřebují být dělitelné pěti. Vše větší už by bylo asi moc velké. 

Jestli Vás baví matematika, tak čtěte dál: 

BLOK je zakreslený v síti čtverečků 5 x 5. V ušitém stavu má 10 palců (to jsem si tak stanovila; lze i jinak). 2 x 2 čtverečky obsadí půlený čtvereček. A tak se stane v rohu každého quiltu. Jak velký je ten půlený čtvereček v ušitém quiltu? 4 x 4 palce. V neušitém je to včetně přídavků na švy 4 1/2 x 4 1/2 palců. Pro šití půlených čtverečků první metodou šijete podél jedné úhlopříčky, takže přidáváme JEDNO MAGICKÉ ČÍSLO: 4 1/2 + magické číslo 3/8 = 4 7/8 (právě tak krájíte čtverce látek na půlené čtverečky). Když je chcete šít metodou číslo dvě, výsledek vynásobíte dvojkou. Pak už jsou to zlomky a jejich krácení, takže jestli jste ve škole dávaly pozor, vyjde Vám, že máte krájet kolik? Odpověď je sepsaná v návodu. :-)) 

No a mezi bloky jsou meziproužky - tentokrát tedy rozdělené tak, aby odpovídaly těm blokům. Tak nebo tak, už se dopátráte, proč měří malé obdélníčky 2 1/2 x 4 1/2 palce a ty obvodové 2 1/2 x 10 1/2. Když se to naučíte, nepotřebujete můj návod a stačí Vám to foto z inspirace: 

Mate tam hvězda nějakého jiného quiltu. I podle lemu je to už jiná deka. 

Tak a víc jsem nestihla. Nečekala jsem, že u toho prosedím tolik času. Další quilt, co se Vám líbil, tak nechám na čtvrteční večer, jo? Tak jo. :-)