E-SHOP LÁTEK a KLUBU MODERNÍCH QUILTŮ k centrálním stránkám Pepitty: www.pepitta.cz
CZK

QUILT k log cabinům / POHLAZENÍ LÉTA (návrh)

13.04.2023

Příjemné dopoledne všem, které si tu rády zpříjemňujete den o nové návrhy quiltů, tedy i myšlenky na jejich šití. Dalším takovým kouskem do party, ať splníme normu druhého návrhu měsíce dubna, je velmi jednoduchý quilt POHLAZENÍ LÉTA. Navrhla jsem jej menší (160 x 160 cm), ať vyzkoušíte za poměrně málo dřiny quilty i jinak než "deky do postele". Zvolíte-li slabší výztuhu (stačí i 100 g/m), můžete užít quilt po celé léto jako tahací na zahradu, do přírody, na koupaliště, případně na větší zahradní stůl jak ubrus. Tak ho za léto zničíte, no bóže! Uvážíte-li, jak cenné jsou krásné vzpomínky, má i takové "neštěstí" všechny plusové body a stojí za cca jeden víkend práce. Finance neuvažujte. O ty stejně přijdeme. To si radši udělejte radost! 

Nechám takhle při dopoledni pouze návrh, ať máte o čem přemýšlet. Vynechám složité log cabiny, ale večer bude inspirace, tj. která budete prahnout po nějaké nekonečné dřině, která Vás oslovila, bez ostychu napíšete. Dáme hlavy dohromady a quilt Vám sestavím. 

LOG CABINEM je tu ve skutečnosti jenom dílek jako na náhledu (všech 13 log cabinových bloků je sestavených stejně). V ušité dece měří každý 12 x 12 palců, tj. cca 30 x 30 cm. 

Když se zadíváte na jeho spodní hranu a odpočítáte počet proužků látek (včetně středového čtverečku), které se na hranu 12 palců vejdou, spočítáte hravě šířku každého proužku látky. Podél spodní hrany jsou 4 látky, tj. 12 palců děleno 4 = 3 palce na každou látku. Plus přídavky na švy, tj. látky rozřežeme na 3 1/2 široké proužky. A z takové bandy budeme postupně odřezávat potřebné proužky látky, vždy o maličko větší a podle potřeby si je zařízneme. Šití i pro úplné začátečníky, věřte mi. Nemáte-li ještě palcové pravítko, tak zrovna tady to vůbec nevadí. Můžete řezat 9 cm široké proužky látek a doberete se postupně stejného quiltu jako majitelky palcových pravítek. 

Z výkladu nutně vyplývá, že ZMĚNOU ŠÍŘKY PROUŽKŮ měníte i velikost quiltu. I proto jsou log cabiny tak oblíbené. Hravě se dopočítáte, aniž extra počítáte, polštářů, běhounů atd. 

Ve skutečnosti je tak základní grunt/návrh quiltu grafika nad tímto textem. A já už si pouze stanovila, kam dám log cabinové bločky a jak je pootočím. A přesně takovou stavebnici máte ke stažení. Vytisknete si "grunt"/návrh a nevybarvené bločky a uděláte si pomocí pastelek vlastní návrh, ano? Zkuste bločky i různě pootočit apod. Hra, která baví, i když není čas na šití. 

TAK A JEŠTĚ JEDNA myšlenka k zamyšlení. V PDF, kde si můžete vytisknout černobílé bločky, vybarvit si je a nalepit do sítě quiltu píšu, že lze bloky všelijak otáčet. Na původním návrhu jsem tak udělala za Vás, abyste viděly změny v barevném: 


Výklad vyčerpávající? Jo? Ještě se do Vás něco vejde? Tak ŠITÍ 1 LOG CABINOVÉHO BLOČKU. 

Které se přidáte, tak KAŽDÝ DEN JEDEN. Jde to stihnout absolutně s přehledem během večerníčku. :-) 

Tak jo - které se hecnete, každý den 1 kousek. Díky videu o den i bloček předbíhám, ale on se mi bude náskok díky uzávěrce časopisu hodit. TĚŠÍM SE, ŽE SE PŘIDÁTE. Je to extra snadný a extra rychlý quilt, na prošívání ani malý, ani velký ...... Nemáte co ztratit. Můžete jenom vyhrát! Těším se, že si dojdete pro nadšení.
Tak jo - které se hecnete, každý den 1 kousek. Díky videu o den i bloček předbíhám, ale on se mi bude náskok díky uzávěrce časopisu hodit. TĚŠÍM SE, ŽE SE PŘIDÁTE. Je to extra snadný a extra rychlý quilt, na prošívání ani malý, ani velký ...... Nemáte co ztratit. Můžete jenom vyhrát! Těším se, že si dojdete pro nadšení.