POHLAZENÍ LÉTA další dílky mezi bločky A JAK NA TAKOVÉ ROHOVÉ POČTY V OBDOBNÝCH QUILTECH
Všem překrásný čtvrteční den, který se na nás ještě mračí, ale už těm zimním mrakům mnoho síly na vyceněné zuby nezbývá. Do toho Karel zpívá, že jsem pro něj ta pravá i dnes a že si za tím stále stejně stojí. Co si víc přát! :-) Snad jenom další dílky do quiltu POHLAZENÍ LÉTA, který šijete jako divé k mé radosti. Jste prostě ty pravé! :-)
Začnu fotogalerií návrhů, které v průběhu času vznikly na Vaše přání nebo pro novou kolekci na e-shopu:
A JAK TEDY NA DALŠÍ DÍLKY QUILTU ... jestli chcete počkat na mě se šitím, tak zatím jenom nachystat:

Pro výklad pamatujte, že velikost log cabinového bločku v ušitém quiltu je 12 palců. V neušitém quiltu, tedy teď, když máte bločky nachystané, 12 1/2 x 12 1/2 palců (čtvrt a čtvrt se ztratí na přídavky na švy vlevo a vpravo, čtvrt a čtvrt nahoře a dole). Koho výklady nebaví, bere TUČNÉ MÍRY (tj. platné pro krájení/chystání látek) :
Meziproužky jsou tak dlouhé, jak velké máte log cabinové bločky a šířku jsme jim daly do rodného listu stejnou jako log cabinovým proužkům. No a čtverečky na jejich koncích nutně odpovídají jejich krátké hraně.:
MEZIPROUŽKY: 3 1/2 x 12 1/2 palců
MEZIČTVEREČKY: 3 1/2 x 3 1/2 palců
PŮLENÉ MEZIČTVEREČKY nachystáte jako ČTVEREČKY a říznete je z jednoho růžku do protilehlého, tj. v trase jedné úhlopříčky. Získáte 2 trojúhelníčky, kterým říkám v nákresu výše PŮLENÉ MEZIČTVEREČKY. A platí pro ně všeobecně, že k rozměru krájení celých mezičtverečků přičtete magické číslo 3/8 kvůli řezání v trase úhlopříčky. Pro nás tedy platil výpočet: 3 1/2 + 3/8 (polovina = čtyři osminy): 3 7/8.
PŮLENÉ MEZIČTVEREČKY (připravte a na polovinu řízněte celkem 6 takových čtverečků): 3 7/8 x 3 7/8 (lze zaokrouhlit na 4 x 4 a po došití topu dílky dle potřeby zaříznout)
JEDNOU PŮLENÉ ČTVERCE PŘI OKRAJI QUILTU jsou typické pro hoooodně quiltů a mnohdy je švadlenky odšijí tak, že na jejich místo našijí celé velké čtverce a ty po došití quiltu seříznou. No jo, ale to je kupa látky! Je tedy lepší umět si potřebné míry spočítat. Není na tom nic složitého: velikost nachystaných bloků (my máme log cabinové; platí míry s přídavky na švy, ne až v ušitém quiltu) plus magické číslo 3/8, protože nás čeká řezání v trase jedné úhlopříčky. Pro náš quilt jsem tedy počítala: 12 1/2 palců bločky plus 3/8 palce a už víme, že polovina jsou čtyři osminy .......... rázem se to rovná 12 7/8 palců.
JEDNOU PŮLENÉ ČTVERCE PŘI OKRAJI QUILTU (celkem připravte 4 takové a rozřízněte je v trase jedné úhlopříčky): 12 7/8 x 12 7/8 (lze i 13 x 13 palců a po došití quiltu dílky dle potřeby zaříznout).
DVAKRÁT PŮLENÝ ČTVEREČEK PRO 4 TROJÚHELNÍKY V ROZÍCH QUILTU čeká říznout v trase jedné i druhé úhlopříčky, takže počítám: rozměr bločků před zašitím do deky (my máme 12 1/2 x 12 1/2 palců) plus DVĚ MAGICKÁ ČÍSLA (3/8 + 3/8 = 6/8 ... takový zlomek lze dělit nahoře i dole dvojkou, takže se to rovná 3/4 palce). Pro nás tedy platí 12 1/2 + 3/4 = 13 1/4 palce
PŘIPRAVTE 1 ČTVEREC LÁTKY A ROZŘÍZNĚTE JEJ V TRASE JEDNÉ I DRUHÉ ÚHLOPŘÍČKY (je tak zvaně dvakrát půlený): 13 1/4 x 13 1/4 palce. Získáte 4 potřebné rohové dílky quiltu a to Vám stačí.
ŘEZACÍ PLÁN pro náš quilt ještě i KE STAŽENÍ:
TEČKA. Počty jsou jasné. :-)) Lze si tak hravě spočítat obdobné dílky i pro kupu jiných quiltů a je to lepší, než řezat obrovské čtverce, pak je z poloviny odříznout a odříznuté skladovat sto let, že se to jako bude možná hodit. Zbytečně velká spotřeba. To je lepší namáhat si hlavičku s počty, kdy je alfou omegou úspěchu pamatovat si, že lze každý jiný zlomkem zadaný palec převést na osminy. Většinou jediná zábrana k výpočtům. Matematika, za kterou byste dětem hubovaly, že jak je možné, že to nechápou. :-))) Zbývá popřát POHODOVÝ ČTVERTEK A TĚŠIT SE NA SPOLEČNÝ VEČER, kdy si ukážeme konečně i LEMOVÁNÍ. To ještě stále dlužím a vím o tom.
PŘI SEŠÍVÁNÍ ŠIKMÝCH ŘAD K SOBĚ (pravidlo nejenom pro quilty a patchworkové projekty), jak si vysvětlujeme na videu, že ubíhají, se možná některé "zaseknete" u toho, jak slícovat konce dílů, když nejsou rovné, ale šikmé. Neplatí dole nafocené pravidlo pouze pro patchworkové šití. V TRASE ŠITÍ JSOU OBĚ LÁTKY NA SOBĚ. To je to, co je potřeba si pamatovat. Pomáhá narýsovat si aspoň na těch krajích 1/4 palcové linky (když jsou to jiné projekty jako třeba pouzdra nebo tašky, rýsujete si pomocnou linku tak daleko od okraje látek, na kolik velí návod, že máte šít milimetrů).
I já mám na tom fotu pomocnou 1/4 palcovou linku - černou. A na jejím začátku a konci jsou látky prvně a naposledy na sobě obě dvě. Jednoduché a přitom to tolik švadlenek nezná. Tak ať k nim nepatříte taky.

DNEŠNÍ VIDEO výklad na téma sešívání quiltu a ještě mám stočený i lem (všeobecně platný postup), ale šetřím připojení na lekci, že podle měřáku nejsme na žádném datovém hitu, tak jej sem nahraju, jak to půjde zdatněji. Nebo mu už možná vyčleníme zvlášť článek, že ano? Je toho tu dneska požehnaně. :-) .