E-SHOP LÁTEK a KLUBU MODERNÍCH QUILTŮ k centrálním stránkám Pepitty: www.pepitta.cz
CZK

KALKULAČKA PRO PŮLENÉ ČTVEREČKY všech rozměrů

16.03.2023

Dnes: PŮLENÉ ČTVEREČKY všeobecně (večer inspirace). Začneme dopoledne KALKULAČKOU pro výpočet vlastních půlených čtverečků. A pokračujeme VEČER OD 20 HODIN video lekcí k šití našeho quiltu NA SKLONKU DNE, který i kdybyste všechny nešily (nebo dokonce žádná :-)), je půlených čtverečků plných, tak se hodí znát informace k šití i žehlení. A jestli možnosti proměníte v můj quilt nebo jiný, teď nebo jindy, už je na Vás. 

Pro své vlastní quilty šité tento rok nebo i v jiných letech jsem Vám sestavila KALKULAČKU. Je potřeba otevřít ji a vyplnit v programu ADOBE ACROBAT, který většinou máte, případně je na internetu ke stažení zdarma. Zase Vám tak udělám kalkulačky i pro další řezání, tak jestli program nemáte, vyplatí se stáhnout si jej. 

Do srdíčka zadáte PALCE, ale pozor, srdíčko neumí zlomky, tak je potřeba převést palce, resp. jejich osminky, čtvrtinky atd. na DESETINNÁ MÍSTA. Stačí vyhledat ve výpisu pod srdíčkem a zapsat: NAPŘÍKLAD 2 1/2 palce zapíšete do srdíčka jako 2.5

Pro jistotu: Jak zapíšete 5 palců a 3/4? Jako? ........................ 5,75 ........... A když Vám dole vyplivne kalkulačka výsledek 5,750 palců, kolik je to? 5,75, protože nuly nejsou na konci desetinných míst potřeba a to je ve zlomcích 5 palců a 3/4. Jo? Zvládne to i třeťáček, takže Vy bez obav 100%. 


NEJPRVE POZOR NA OBRÁZEK, VE KTERÉM VÁM VYSVĚTLUJI, kdy z kalkulačky vyrobíte blbost. A NENÍ TO O POČTU DESETINNÝCH MÍST. Tam lze vyplnit desítku bez desetinných míst tak jako tak. Je to o tom ACROBATU READERU. Kalkulačka otevřená přímo z těchto stránek bude počítat kraviny! Stáhnout!!! Když se to naučíte, nasbíráte během roku ještě kupu šikovných kalkulaček. TAK A TO JE VÁŠ DOMÁCÍ ÚKOL, NEŽ BUDE VEČERNÍ LEKCE. :-) Acrobat Reader většinou v PC máte, jinak je na internetu ke stažení zdarma v základní verzi. Ta Vám stačí. 

Po přísaze, že soubor STÁHNETE DO SVÉHO ZAŘÍZENÍ a otevřete z něj (někdy se otvírá automaticky přes Acrobat Reader, jindy musíte otevřít Acrobat a v něm otevřít soubor/Pepitta kalkulačku): 

Ještě pro jistotu zas a znovu ke stažení postup pro šití půlených čtverečků: