E-SHOP LÁTEK a KLUBU MODERNÍCH QUILTŮ k centrálním stránkám Pepitty: www.pepitta.cz
CZK

CROSS AND CROWN návrh, který se líbil v inspiraci a slíbila jsem aspoň grafickou pomoc k práci

29.04.2023

Slíbila jsem ještě jeden quilt, který se líbil v inspiraci, rozkreslit tak, abyste jej zvládly ušít. Tak tak dělám. Tentokrát pro poměrně "malé" klasické bločky zvané CROSS AND CROWN, i když vzor o tomto oficiálním názvu měníme o červené pidi trojúhelníčky, které navazují na středový čtvereček každého bločku. Nejspíš má takový vzor dávno nějaký oficiální název zapsaný v USA v knize patchworkových bloků. Nové jméno dostávají bločky často i jenom změnou tmavých a světlých ploch atd. Existují díky tomu tisíce bločků. Moderní quiltařky je mění zase o další nápady, nebo je aspoň zvětšují. Dělávám to také tak, ale dnes nechám oblíbenou velikost cca 25 x 25 cm, abyste mohly poměrně velký quilt bez práce dál zvětšovat nebo naopak zmenšovat. Stačí k tomu škrtnout nebo naopak přidat další řady nebo sloupce bločků. 

Jakýkoliv bloček CROSS AND CROWN  lze vyměnit za jakýkoliv jiný bloček o rozměru 10 x 10 palců plus přídavky na švy, tj. i třeba za čtverečky 2 x 2 palce, kdy byste připravily 5 x 5 čtverečků říznutých jako 2 1/2 x 2 1/2 palců, sešily je po pěti k sobě, tyto formace pak do pěti řad. A tradááá, lze tím prokládat Cross and Crown bloky. Jo? Tak jo. 

Máte k dispozici i šablonky, protože občas je prostě pohodlnější sedět u TV a obkreslovat dílky na látky, stříhat a pak pohodlně sešívat. Šablonky mají zvláštní špičky, díky kterým dílky k sobě skvěle sešpendlíte. I kdybyste dílky řezaly dle rad pro šití bez šablon, často se vyplatí sestřihnout si podle šablon aspoň ostré špičky látek. Tak toť další rada. 

A pak ohledně látek - absolutně bez problémů zbytky všeho možného i nemožného a mít jenom dostatek základní látky a té "cihlové" (třeba vyberete jinou), která to všechno učeše (na návrhu v kulaté ikonce). Spotřebu i postup máte vzorně v PDF, které je dole ke stažení, šablonky také. Návrh na náhledu je z látek mých nových kolekcí, co se někde toulají na trase k nám - namíchané látky kolekcí Haven a Kindered, které jsou na první kouknutí absolutně odlišné a stejně to šlo sladit přes kapučínkovou k sobě. To jsem tím chtěla ukázat, že jde vždy, ať už je ve skříni zrovna cokoliv. 

No a mlčím, protože předstih v klubu neznamená, že mi to musí povídat o sto šest. Těším se na Vás v inspiraci a jsem ráda, že díky Vašim komentářům k ní vznikají i další krásné návrhy mimo program. Chvilku mi to vždycky trvá učesat takhle do grafického návodu, ale udělala bych cokoliv, abyste šily, tak se nestyďte vykřikovat během inspirací, že se líbí to a to a to ....... Které učíte, víte, že třída, kterou všechno baví, je radost, ne na obtíž. Tak to tak berte. Děkuji Vám za to. 


PDF KE STAŽENÍ: Návod z náhledů výše a ŠABLONKY, kdybyste je k šití uvítaly víc než nekonečné řezání dle rozpisu: