E-SHOP LÁTEK a KLUBU MODERNÍCH QUILTŮ k centrálním stránkám Pepitty: www.pepitta.cz
CZK

BORDUROVÝ SAMPLER / 1. bordura

21.06.2023

Kdo nic nešije a nudí se, nebo šije a chce další šití, je srdečně vítán u dalšího quiltu, který nechám běžet několika týdny napříč, ať šijeme chvilku v klidu. :-))) Začnu tím, co už jsem pravila minule --- ušijeme quilt Z PROUŽKŮ LÁTEK, kdy uprostřed je nějaká krásná látka a od ní jedeme kolem dokola dál. Vidíte na fotu z inspirace (Pinterestu), která mě k myšlence dovedla: 

Paní tam také nahradila některé proužky látek patchworkovými vzory. Najdete tam LETÍCÍ HUSY, KŘÍŽKY, SEŠITÉ PROUŽKY LÁTEK aj. I my nahradíme některé proužky látek vzory --- BORDUROVÝMI. Vyzkoušíte tak vždycky kousek krásné bordury a bude-li se Vám líbit, přidáte ji třeba jindy po obvodu celého nějakého Vašeho quiltu. Hlavně, že to umíte. A jestli nešijete deky, můžete z bordur ušít běhouny, polštáře aj. Vznikne Vám tak během několika týdnů a jejich lekcí maličký lexikon bordur, ano? Dnes tedy první příspěvek do našeho počínání. Ušijte 2 až 5 dnešních bločků a sešijte je k sobě. Pás odložte do krabice a zítra přidáváme další pásek/borduru. Až nastřádáme pár pásků/bordur, začneme pomalu sestavovat quilt a přidávat různě široké proužky látek, ano? Nastřádejte nějaké zbytky. To je na tohle šití úplně nejlepší řešení. Velikost výsledného quiltu bude vlastně na Vás --- až kam bude šití po obvodu středového dílku bavit, tam naroste Váš quilt. Letní skvělé šití na pohodu, myslím. Co? Může být? Jestli ano, jedeme v tom spolu. 

Několik dnešních bločků při sobě do dlouhé bordury.
Několik dnešních bločků při sobě do dlouhé bordury.

A potřebujete moje PDFka - na jednom instrukce, na druhém šablony (máte ve 2 velikostech a můžete tedy vybrat, jestli ušít 15 nebo 20 cm široký pás. Délka je na Vás, ale myslím, že stačí do 100 cm max. Kvůli zkoušení stačí i 3 bločky. 

Které chcete šít přesně se mnou, tak mám do zítra 3 bločky o velikosti 15 x 15 cm (šablony 6 x 6 palců; výsledný rozměr bude díky přídavkům na švy cca 16,5 cm a na 15 se to "smrskne" až u ušitém quiltu). Takový quilt zvládnou i absolutní začátečnice, protože vše složité mohou vynechat, ušít jenom jednou apod. a ostatní budou proužky látek. Není nic snadnějšího. Skvělá škola, tak se přidejte. Těším se na Vás. 


A ještě malý bonus z archivu, který vzešel z kavárenské debaty - NEKONEČNÝ ŠIKMÝ PROUŽEK, kdybyste chtěly chystat do zásob z celých větších kusů látek a zužitkovat je do puntíku. Fajn umět. Video z roku dinosaurů, ale stále postup platí, to je jasné: